Game Ticket Information
Ticket Information: District 28-6A & 29-6A
- NISD Facility Tickets are sold online only.
- Students Grades 1-12, require a Student Ticket for admittance.
- FREE ADMITTANCE AT NISD FACILITIES, DISTRICT LEVEL GAMES
- NISD Athletes with Campus Student ID & current issued athletic sticker or Sub Varsity Card
- NISD GOLD CARD or valid Senior Citizen Card (any District), admits cardholder +1
- 28-6A Athletic Passes, 29-6A Athletic Passes, THSCA, TGCA, THSADA , admits cardholder +1
- NISD Employee with District ID (no guest)
- TASO cardholder (no guest)
- Military, First Responders, Veterans, in uniform or with valid ID (no guest)
- Competing Team Employee with valid District ID (no guest)
- REMINDER: Game tickets are listed for purchase under the "Home" team school name.
- If you do not see your school listed, use the drop-down menu and select "all schools", or your opponents school name
- ADMISSION & PASSES WILL VARY FOR PLAYOFF GAMES
Away Games: NON-NISD OPPONENT AWAY GAME TICKETS are purchased via their ticket vendors, here are some links:
CIBOLO- SCHERTZ ISD | NEISD TICKETS | MEDINA VALLEY | JUDSON ISD | SOUTH SAN ISD
LAREDO UNITED | JUDSON ISD | ALAMO HEIGHTS | SWISD | STEELE | HAYS
Football Presale Prices SOLD ONLINE ONLY |
$4 General Admission Student Presale $8 General Admission Adult Presale |
Football Game Day Tickets @ 6:00 PM SOLD ONLINE ONLY |
$9 All Tickets |
All Other Varsity Sports SOLD ONLINE ONLY |
$3 Students $5 Adults |
Sub Varsity & Middle School SOLD ONLINE ONLY |
$2 Students $4 Adults |
Season Ticket Holders: NISD purchased Season Tickets are honored at NISD facilities. The passes will be good for non-district games, district games and tournaments @ NISD facilities. Season passes will exclude playoff games. Tickets for games at other facilities will need to be purchased separately. Prices above are NISD facility prices, other locations may vary.
SOCCER SEASON PASSES ON SALE MONDAY NOV 27th
Brandeis, Clark & Marshall Varsity Soccer
Soccer Season Pass Price
• Single Varsity Pass - $25
• 2 for 1 Season Pass - $25
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
Brennan, Harlan, Holmes, Jay, Marshall, O'Connor, Sotomayor, Stevens, Taft, Warren Varsity Soccer
Soccer Season Pass Price
• Single Varsity Pass - $50
• 2 for 1 Season Pass - $50
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
SOFTBALL & BASEBALL SEASON PASSES ON SALE MONDAY FEB 5 2024
SOFTBALL
Brandeis, Clark & Marshall Varsity Softball TICKET LINK
Softball Season Pass Price
• Single Varsity Pass - $25
• 2 for 1 Season Pass - $25
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
Brennan, Harlan, Holmes, Jay, Marshall, O'Connor, Sotomayor, Stevens, Taft, Warren Varsity Softball
Softball Season Pass Price TICKET LINK
• Single Varsity Pass - $50
• 2 for 1 Season Pass - $50
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
BASEBALL
Brandeis, Clark & Marshall Varsity Baseball TICKET LINK
Baseball Season Pass Price
• Single Varsity Pass - $25
• 2 for 1 Season Pass - $25
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
Brennan, Harlan, Holmes, Jay, Marshall, O'Connor, Sotomayor, Stevens, Taft, Warren Varsity Baseball TICKET LINK
Soccer Season Pass Price
• Single Varsity Pass - $50
• 2 for 1 Season Pass - $50
o This pass allows two people in at a discounted price.• All tickets include processing fees.
Alamodome Games: Games taking place at the Alamodome will require a separately purchased ticket and require a fee for parking. The Alamodome has additional safety standards i.e. Clear Bag Policy, that must be followed as well.
SCHEDULES & STANDINGS HIGH SCHOOL
FOOTBALL STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 4-4 | 4 | Brennan | 7-1 | 2 |
Churchill | 4-4 | Harlan | 8-0 | 1 | |
Clark | 5-3 | 3 | Holmes | 0-8 | |
Johnson | 6-1 | 2 | Jay | 6-2 | 3 |
LEE | 0-8 | O'Connor | 3-5 | ||
Madison | 2-6 | Sotomayor | 2-6 | ||
Marshall | 2-6 | Stevens | 1-7 | ||
Reagan | 8-0 | 1 | Taft | 5-3 | 4 |
Roosevelt | 4-4 | Warren | 4-4 |
VARSITY VOLLEYBALL STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 14-2 | 1 | Brennan | 12-4 | 3 |
Churchill | 5-11 | Harlan | 16-0 | 1 | |
Clark | 12-4 | 3 | Holmes | 0-16 | |
Johnson | 10-6 | Jay | 4-12 | ||
LEE | 4-12 | O'Connor | 13-3 | 2 | |
Madison | 11-5 | 4 | Sotomayor | 6-10 | |
Marshall | 3-13 | Stevens | 7-9 | ||
Reagan | 14-2 | 2 | Taft | 3-13 | |
Roosevelt | 0-16 | Warren | 11-5 | 4 |
XC VARSITY STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | BOYS | GIRLS | 29-6A | BOYS | GIRLS |
Brandeis | 3 | 3 | Brennan | 3 | 3 |
Churchill | Harlan | ||||
Clark | Holmes | 1 | |||
Johnson | Jay | ||||
LEE | O'Connor | 2 | |||
Madison | Sotomayor | 2 | |||
Marshall | Stevens | ||||
Reagan | Taft | 1 | |||
Roosevelt | Warren |
XC JV STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | Boys | Girls | 29-6A | Boys | Girls |
Brandeis | 3 | Brennan | 3 | 3 | |
Churchill | Harlan | ||||
Clark | Holmes | 1 | |||
Johnson | Jay | ||||
LEE | O'Connor | 1 | |||
Madison | Sotomayor | 2 | 2 | ||
Marshall | Stevens | ||||
Reagan | Taft | ||||
Roosevelt | Warren |
WATER POLO STANDINGS BOYS | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
District 26 | 2023 | FINAL | District 28 | 2023 | FINAL | District 29 | 2023 | FINAL |
Brandeis | 4-4 | 3 | Brennan | 7-3 | 3 | Holmes | 0-8 | 5 |
Champion | 8-0 | 1 | Harlan | 5-5 | 4 | Jay | 7-1 | 1 |
Clark | 6-2 | 2 | O'Connor | 8-2 | 2 | Legacy | 3-5 | 3 |
Health Careers | 2-6 | 4 | Sotomayor | 2-8 | 5 | Southwest | 3-5 | 4 |
Marshall | 0-8 | 5 | Taft | 8-2 | 1 | Stevens | 7-1 | 2 |
Warren | 0-10 | 6 | ||||||
WATER POLO STANDINGS GIRLS | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
District 26 | 2023 | FINAL | District 28 | 2023 | FINAL | District 29 | 2023 | FINAL |
Brandeis | 8-0 | 1 | Brennan | 10-0 | 1 | Holmes | 5-3 | 2 |
Champion | 4-4 | 3 | Harlan | 8-2 | 2 | Jay | 0-8 | 5 |
Clark | 6-2 | 2 | O'Connor | 4-6 | 4 | Legacy | 5-3 | 3 |
Health Careers | 2-6 | 4 | Sotomayor | 0-10 | 6 | Southwest | 2-6 | 4 |
Marshall | 0-8 | 5 | Taft | 6-4 | 3 | Stevens | 8-0 | 1 |
Warren | 2-8 | 5 | ||||||
District 29-6A Results
Boys Singles:
1st place - Carter Tyler - Brennan
2nd place - Raymundo Martinez - O'Connor
3rd place - Alejandro Zurga - Brennan
Girls Singles:
1st place - Kacy Taylor - Sotomayor
2nd place - Sarah Byrd - Health Careers
3rd Place - Laxmisupriya Vemuri - Holmes
Boys Doubles:
1st place - Castillo / Peterson - Brennan
2nd place - Chapman / Tilbury - O'Connor
3rd Place - Ortiz / Williams - Health Careers
Girls Doubles:
1st place - Hradilova / Hines - Brennan
2nd place - Mares / Bandaru - Health Careers
3rd place - Jackson / Floyd - Brennan
Mixed Doubles:
1st place - Montz / Byrnes - Health Careers
2nd place - Plewe / Gonzales - Brennan
3rd Place - Quinones / Ajas - O'Connor
VARSITY TEAM TENNIS STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brennan | 9-0 | 1 | |||
Brandeis | 4-4 | Health Careers | 7-2 | 2 | |
Churchill | 3-5 | Harlan | 5-4 | ||
Clark | 6-2 | 2 | Holmes | 2-7 | |
Johnson | 6-2 | 4 | Jay | 0-9 | |
LEE | 6-2 | 3 | O'Connor | 8-1 | 3 |
Madison | 1-7 | Sotomayor | 3-6 | ||
Marshall | 2-6 | Stevens | 3-6 | ||
Reagan | 8-0 | 1 | Taft | 2-7 | |
Roosevelt | 0-8 | Warren | 6-3 | 4 |
BOYS BASKETBALL | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 8-8 | Brennan | 16-0 | 1 | |
Churchill | 9-7 | 3 TIE | Harlan | 10-6 | 2 TIE |
Clark | 10-6 | 2 | Holmes | 6-10 | |
Johnson | 9-7 | 3 TIE | Jay | 10-6 | 2 TIE |
LEE | 9-7 | 3 TIE | O'Connor | 10-6 | 2 TIE |
Madison | 9-7 | 3 TIE | Sotomayor | 9-7 | |
Marshall | 1-15 | Stevens | 8-8 | ||
Reagan | 12-4 | 1 | Taft | 0-16 | |
Roosevelt | 5-11 | Warren | 3-13 |
GIRLS BASKETBALL | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 11-5 | 3 | Brennan | 16-0 | 1 |
Churchill | 12-4 | 2 | Harlan | 12-4 | 2 |
Clark | 15-1 | 1 | Holmes | 3-13 | |
Johnson | 9-7 | Jay | 11-5 | 3-Tie | |
LEE | 10-6 | 4 | O'Connor | 7-9 | |
Madison | 2-14 | Sotomayor | 11-5 | 3-Tie | |
Marshall | 6-10 | Stevens | 3-13 | ||
Reagan | 7-8 | Taft | 1-15 | ||
Roosevelt | 0-16 | Warren | 8-8 |
BOYS SOCCER | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2024 | FINAL | 29-6A | 2024 | FINAL |
Brandeis | 11-2-3 | 2 | Brennan | 12-2-2 | 2 |
Churchill | 7-6-3 |
| Harlan | 13-0-3 | 1 |
Clark | 3-11-1 |
| Holmes | 1-13-2 |
|
Johnson | 12-0-4 | 1 | Jay | 10-4-2 | 3 |
LEE | 9-6-1 | 3 | O'Connor | 6-8-2 |
|
Madison | 9-6-1 | 4 | Sotomayor | 1-13-2 |
|
Marshall | 1-15-0 |
| Stevens | 3-11-2 |
|
Reagan | 7-3-6 |
| Taft | 7-7-2 |
|
Roosevelt | 1-15-1 |
| Warren | 10-5-1 | 4 |
GIRLS SOCCER | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 6-8-2 | Brennan | 8-4-4 | 4 | |
Churchill | 3-12-1 | Harlan | 510-1 | ||
Clark | 8-8-0 | Holmes | 0-15-1 | ||
Johnson | 16-0-0 | 1 | Jay | 5-6-5 | |
LEE | 10-4-2 | 3 | O'Connor | 10-1-5 | 2 |
Madison | 9-5-2 | 4 | Sotomayor | 6-4-6 | |
Marshall | 1-12-3 | Stevens | 2-13-1 | ||
Reagan | 13-2-1 | 2 | Taft | 13-0-3 | 1 |
Roosevelt | 0-15-1 | Warren | 9-5-2 | 3 |
BOYS TRACK | |||
---|---|---|---|
28-6A | 2023 FINAL | 29-6A | 2023 FINAL |
Brandeis | Brennan | 1 | |
Churchill | Harlan | 3 | |
Clark | Holmes | ||
Johnson | Jay | ||
LEE | O'Connor | ||
Madison | Sotomayor | 2 | |
Marshall | Stevens | ||
Reagan | Taft | ||
Roosevelt | Warren |
NISD HOSTED TRACK MEETS
Thursday, February 1, 2024 - 4:45pm - NISD Meet #1 @ Gus Stadium RESULTS
Thursday, February 15, 2024 - 4:45pm - NISD Meet #2 Northside ISD JV Boys ONLY @ Gus Stadium RESULTS
Saturday, March 23, 2024 - 8:00am - Alamo Relays @ Gus Stadium RESULTS
Thursday, March 28, 2024 - 4:45pm - NISD Meet #3 @ Gus Stadium
Tuesday & Wednesday, April 2 & 3, 2024 (29-6A District Track and Field Meet) @ Gus Stadium RESULTS
April 2, 2024 - 8:00am (3200m and Field Events) & 4:00pm (Running Prelims)
April 3, 2024 - 5:00pm (Running Finals)
Wednesday, April 10, 2024 - 29/30 6A Area Track and Field Meet (Heroes Stadium)
GIRLS TRACK | |||
---|---|---|---|
28-6A | 2024 FINAL | 29-6A | 2024 FINAL |
Brandeis | Brennan | 2 | |
Churchill | Harlan | 3 | |
Clark | Holmes | ||
Johnson | Jay | ||
LEE | O'Connor | ||
Madison | Sotomayor | 1 | |
Marshall | Stevens | ||
Reagan | Taft | ||
Roosevelt | Warren |
NISD HOSTED TRACK MEETS
Thursday, February 1, 2024 - 4:45pm - NISD Meet #1 @ Gus Stadium RESULTS
Saturday, March 23, 2024 - 8:00am - Alamo Relays @ Gus Stadium RESULTS
Thursday, March 28, 2024 - 4:45pm - NISD Meet #3 @ Gus Stadium
Tuesday & Wednesday, April 2 & 3, 2024 (29-6A District Track and Field Meet) @ Gus Stadium RESULTS
April 2, 2024 - 8:00am (3200m and Field Events) & 4:00pm (Running Prelims)
April 3, 2024 - 5:00pm (Running Finals)
Wednesday, April 10, 2024 - 29/30 6A Area Track and Field Meet (Heroes Stadium)
BASEBALL | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 12-4 | 3 | Brennan | 9-7 | 4 tie |
Churchill | 10-6 | 4 | Harlan | 9-7 | 4 tie |
Clark | 9-7 | Holmes | 3-13 | ||
Johnson | 13-3 | 2 | Jay | 8-8 | |
LEE | 4-12 | O'Connor | 11-5 | 2 tie | |
Madison | 7-9 | Sotomayor | 11-5 | 2 tie | |
Marshall | 2-14 | Stevens | 7-9 | ||
Reagan | 15-1 | 1 | Taft | 2-14 | |
Roosevelt | 0-16 | Warren | 12-4 | 1 |
SOFTBALL | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 6-10 | Brennan | 15-1 | 1 | |
Churchill | 7-9 | Harlan | 13-3 | 2 tie | |
Clark | 13-3 | 2 | Holmes | 13-3 | 2 tie |
Johnson | 12-4 | 3 | Jay | 0-16 | |
LEE | 11-5 | 4 | O'Connor | 9-7 | 4 |
Madison | 15-1 | 1 | Sotomayor | 8-8 | |
Marshall | 2-14 | Stevens | 2-14 | ||
Reagan | 6-10 | Taft | 6-10 | ||
Roosevelt | 0-16 | Warren | 6-10 |
GOLF STANDINGS BOYS | |||
---|---|---|---|
28-6A | 2023 FINAL | 29-6A | 2023 FINAL |
Brandeis | Brennan | 2 | |
Churchill | Harlan | ||
Clark | Health Careers | 3 | |
Johnson | Holmes | ||
LEE | Jay | ||
Madison | O'Connor | 1 | |
Marshall | Sotomayor | ||
Reagan | Stevens | ||
Roosevelt | Taft | ||
Warren |
GOLF STANDINGS GIRLS | |||
---|---|---|---|
28-6A | 2023 FINAL | 29-6A | 2023 FINAL |
Brandeis | Brennan | ||
Churchill | Harlan | ||
Clark | Health Careers | 3 | |
Johnson | Holmes | ||
LEE | Jay | ||
Madison | O'Connor | 2 | |
Marshall | Sotomayor | ||
Reagan | Stevens | ||
Roosevelt | Taft | 1 | |
Warren |
SWIM & DIVE STANDINGS DISTRICT | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | GIRLS | BOYS | 29-6A | GIRLS | BOYS |
Brandeis | 3 | 3 | Brennan | 4 | 5 |
Churchill | Harlan | 2 | 10 | ||
Clark | 5 | 4 | Holmes | 8 | 7 |
Health Careers | 3 | 2 | |||
Johnson | Jay | 10 | 6 | ||
LEE | O'Connor | 6 | 1 | ||
Madison | Sotomayor | 5 | 3 | ||
Marshall | 6 | 8 | Stevens | 7 | 9 |
Reagan | Taft | 1 | 4 | ||
Roosevelt | Warren | 9 | 6 |
MIDDLE SCHOOL SCHEDULES & STANDINGS
District Champions MS 2023-24
Sport | Grade | B/G | School |
---|---|---|---|
Football | 8 | Boys | STRAUS |
Volleyball | 8 | Girls | GARCIA |
Basketball | 8 | Boys | JORDAN |
Basketball | 8 | Girls | LUNA |
Track | 8 | Boys | LUNA |
Track | 8 | Girls | GARCIA |
Soccer | 8 | Boys | RUDDER |
Soccer | 8 | Girls | BERNAL |
Tennis | 7/8 | Team | GARCIA |
Golf | 7/8 | Boys | GARCIA |
Golf | 7/8 | Girls | BERNAL |
Cross Country | 7/8 | Girls | BRISCOE |
Cross Country | 7/8 | Boys | GARCIA |
Sport | Grade | B/G | School |
---|---|---|---|
Football | 7 | Boys | BERNAL |
Volleyball | 7 | Girls | STRAUS |
Basketball | 7 | Boys | STRAUS |
Basketball | 7 | Girls | BERNAL |
Track | 7 | Boys | FOLKS |
Track | 7 | Girls | FOLKS & GARCIA |
Soccer | 7 | Boys | STINSON |
Soccer | 7 | Girls | FOLKS |
MS Volleyball District Champions
8th - Garcia MS
7th - Straus MS
MS Cross Country District Champions
Boys - Garcia
Girls - Briscoe
MS Cross Country Results 9-30 | |
---|---|
Texas Boys | Lonestar Boys |
1 Garcia | 1 Folks |
2 Stevenson | 2 Straus |
3 Luna | 3 Neff |
Texas Girls | Lonestar Girls |
1 Briscoe | 1 Straus |
2 Stevenson | 2 Jordan |
3 Jefferson | 3 Stinson |
MS Cross Country Results 9-23 | |
---|---|
Texas Boys | Lonestar Boys |
1 Folks | 1 Straus |
2 Stevenson | 2 Neff |
3 Garcia | 3 Vale |
Texas Girls | Lonestar Girls |
1 Stevenson | 1 Bernal |
2 Garcia | 2 Briscoe |
3 Jefferson | 3 Straus |
MS Cross Country Results 9-16 | |
---|---|
Texas Boys | Lonestar Boys |
1 Garcia | 1 Folks |
2 Stevenson | 2 Neff |
3 Luna | 3 Straus |
Texas Girls | Lonestar Girls |
1 Garcia | 1 Stinson |
2 Briscoe | 2 Zachry |
3 Stevenson | 3 Jordan |
x
7TH STRAUS BOYS BASKETBALL DISTRICT CHAMPIONS 2024
8TH JORDAN BOYS BASKETBALL DISTRICT CHAMPIONS 2024
District Middle School Track Meets
MS GIRLS MEET | MS GIRLS RESULTS 3-6 | MS GIRLS 3-20 RESULTS | MS MEET OF CHAMPIONS | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GUS 7th | BRANDEIS 7th | GUS 8th | -BRANDEIS 8th | GUS 7th | BRANDEIS 7th | GUS 8th | -BRANDEIS 8th | 7TH GIRLS | 8TH GIRLS | |
1st | FOLKS | BRISCOE | STRAUS | GARCIA | BRISCOE | GARCIA | BRISCOE | GARCIA | FOLKS & GARCIA | GARCIA |
2nd | STRAUS | GARCIA | FOLKS | BRISCOE | BERNAL | HOBBY | STRAUS | RAWLINSON | BRISCOE | |
3rd | RUDDER | BERNAL | JORDAN | RAWLINSON | STRAUS | FOLKS | BERNAL | STEVENSON | BRISCOE & BERNAL | RAWLIINSON |
New Record | 8th Girls Rawlinson MS, Jayla Flemons 800M Time: 2:25.25 | 7TH GIRLS RUDDER, 200M DASH, A. SCOTT, FAT 25.86 7TH GIRLS RUDDER, 100M DASH, A.SCOTT, FAT 12.26 8TH GIRLS RAWLINSON, 100M DASH, JAYLA FLEMONS FAT 12.67 8TH GIRLS RAWLINSON M. NWANKWO 100 M HURDLES FAT 16.11 |
| MS BOYS RESULTS 3-21 | MS MEET OF CHAMPIONS | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
GUS 7th | BRANDEIS 7th | GUS 8th | BRANDEIS 8th | GUS 7th | BRANDEIS 7th | GUS 8th | BRANDEIS 8th | 7TH BOYS | 8TH BOYS | |
1st | STRAUS | BERNAL | STRAUS | LUNA | BERNAL | FOLKS | LUNA | GARCIA | FOLKS | LUNA |
2nd | FOLKS | GARCIA | CONNALLY | GARCIA | LUNA | GARCIA | STRAUS | RAWLINSON | GARCIA | STRAUS |
3rd | NEFF | LUNA | FOLKS | BERNAL | STRAUS | STEVENSON | BERNAL | FOLKS | BERNAL | BERNAL |
New Record | 8th Boys Hobby MS, L. Clark 100 Hurdles Time: 13.69 | 8th Boys Luna M.S, P. Lofland Discus 146' 9" 8TH BOYS LUNA 4X100 RELAY MT 45.15 8TH BOYS LUNA 4X200 RELAY MT 135.09 | 7TH BOYS GARCIA, 1600M RUN, S. GONZALEZ FAT 5:03.29 7TH BOYS BERNAL, 4X200 RELAY FAT 1:40.99 8TH BOYS LUNA, 4X100 RELAY FAT 45.33 8TH BOYS, LUNA, 4X200 RELAY FAT 1:34.75 8TH BOYS HOBBY, 100 M HURDLES, L.CLARK FAT 14.27 |
MS SOCCER CHAMPIONS 2024
8th Boys Rudder
8th Girls Bernal
7th Boys Stinson
7th Girls Folks
MS GOLF TEAM CHAMPIONS
Garcia MS Boys - Team District Champions
(Alex Gutierrez, Viktor Castiglione, Brady Stewart & Caleb Ritter)
coached by Jerry Alaniz
Tyler Cowley, Jefferson MS - Boys Individual District Champion
coached by Curtis Pearson
Bernal MS Girls - Team District Champions
(Avery Hazelrigg, Addison McCullough,
Allison Delong & Francesca Gutierrez)
coached by Adrian Milan
Avery Hazelrigg, Bernal MS - Girls Individual District Champion
coached by Adrian Milan
Team Tennis Final Standings
1. Garcia
2. Jefferson
3. Rawlinson
4. Rudder
NISD 2022-2023 District Standings
FOOTBALL STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2022 | FINAL | 29-6A | 2022 | FINAL |
Brandeis | 7 - 1 | 2 | Brennan | 8 - 0 | 1 |
Churchill | 4 - 4 | 4 | Harlan | 6 - 2 | 2 |
Clark | 4 - 4 | Holmes | 0 - 8 | ||
Johnson | 6 - 2 | 3 | Jay | 3 - 5 | |
LEE | 0 - 8 | O'Connor | 4 - 4 | ||
Madison | 3 - 5 | Sotomayor | 1 -7 | ||
Marshall | 1 - 7 | Stevens | 4 - 4 | ||
Reagan | 8 - 0 | 1 | Taft | 5 - 3 | 3 |
Roosevelt | 3 - 5 | Warren | 5 - 3 | 4 |
WATERPOLO STANDINGS - BOYS | |||||
26-6A | 2022 | FINAL | 28-6A | 2022 | FINAL |
Brandeis | 4 - 4 | 3 | Brennan | 8-1- 1 | 2 |
B. Champion | 8 - 0 | 1 | Harlan | 4 - 4 | 4 |
Clark | 6 - 2 | 2 | O'Connor | 9 - 1 | 1 |
Health Careers | 0 - 6 | Sotomayor | 0 - 10 | ||
Marshall | 2 - 6 | 4 | Taft | 2 -8 | |
Warren | 6 - 4 | 3 |
WATERPOLO STANDINGS - BOYS | ||
29-6A | 2022 | FINAL |
Holmes | 7 - 1 | 1-Tie |
Jay | 7 - 1 | 1-Tie |
Legacy | 2 - 6 | 3-Tie |
SA Southwest | 1 - 6 | 3-Tie |
Stevens | 2 - 5 | 3-Tie |
Boys Basketball Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 22 - 23 | Final | 29-6A | 22 - 23 | Final |
Brandeis | 10 - 6 | 3 | Brennan | 15 - 1 | 1 |
Churchill | 7 - 9 | Harlan | 10 - 6 | 3 | |
Clark | 10 - 6 | 4 | Holmes | 6 - 10 | |
Johnson | 11- 5 | 2 | Jay | 3 - 13 | |
LEE | 5 - 11 | O'Connor | 9 - 7 | ||
Madison | 3 - 13 | Sotomayor | 0 - 16 | ||
Marshall | 4 - 12 | Stevens | 5 - 11 | ||
Reagan | 16 - 0 | 1 | Taft | 10 -6 | 4 |
Roosevelt | 6 - 10 | Warren | 14 - 2 | 2 |
Soccer Boys Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 11-3-2 | 3 | Brennan | 10-5-1 | 3 |
Churchill | 6-9-1 | Harlan | 15-0-1 | 1 | |
Clark | 4-9-3 | Holmes | 3-11-2 | ||
Johnson | 11-3-2 | 4 | Jay | 7-6-3 | |
LEE | 13-0-3 | 1 | O'Connor | 11-2-3 | 2 |
Madison | 3-11-2 | Sotomayor | 0-13-3 | ||
Marshall | 0-13-2 | Stevens | 1-10-5 | ||
Reagan | 12-1-3 | 2 | Taft | 5-8-3 | |
Roosevelt | 1-12-2 | Warren | 8-5-3 | 4 |
Baseball Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 11-5 | 3 | Brennan | 11-5 | 3 Tie |
Churchill | 10-6 | 4 | Harlan | 11-5 | 3 Tie |
Clark | 9-7 | Holmes | 6-10 | ||
Johnson | 15-1 | 1 | Jay | 4-12 | |
LEE | 4-12 | O'Connor | 13-3 | 1 | |
Madison | 6-10 | Sotomayor | 6-10 | ||
Marshall | 2-14 | Stevens | 13-3 | 2 | |
Reagan | 14-2 | 2 | Taft | 3-13 | |
Roosevelt | 1-15 | Warren | 5-11 |
VARSITY BOYS DISTRICT 29-6A FINAL TRACK STANDINGS
Place | School | Points | |||||||||||||||
1st | Brennan | 184 | |||||||||||||||
2nd | Harlan | 100 | |||||||||||||||
3rd | O’Connor | 93 | |||||||||||||||
4th | Sotomayor | 62 | |||||||||||||||
5th | Taft | 55 | |||||||||||||||
6th | Jay | 37 | |||||||||||||||
6th | Warren | 37 |
JV BOYS DISTRICT 29-6A FINAL TRACK STANDINGS
Place | School | Points | |||||||||||||||
1st | Brennan | 136.5 | |||||||||||||||
2nd | Sotomayor | 121 | |||||||||||||||
3rd | Harlan | 85.5 | |||||||||||||||
4th | O’Connor | 83 | |||||||||||||||
5th | Taft | 65 | |||||||||||||||
6th | Stevens | 39 |
VOLLEYBALL STANDINGS | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2022 | FINAL | 29-6A | 2022 | FINAL |
Brandeis | 12 - 4 | 3 | Brennan | 9 - 7 | 4 |
Churchill | 7 - 9 | Harlan | 14 - 2 | 2 | |
Clark | 16 - 0 | 1 | Holmes | 3 - 13 | |
Johnson | 8 - 8 | 4 | Jay | 0 - 16 | |
LEE | 2 - 14 | O'Connor | 16 - 0 | 1 | |
Madison | 8 - 8 | Sotomayor | 5 - 11 | ||
Marshall | 4 - 12 | Stevens | 8 - 8 | ||
Reagan | 14 - 2 | 2 | Taft | 5 - 11 | |
Roosevelt | 1 - 15 | Warren | 12 - 4 | 3 |
WATERPOLO STANDINGS - GIRLS | |||||
26-6A | 2022 | FINAL | 28-6A | 2022 | FINAL |
Brandeis | 8 - 0 | 1 | Brennan | 10 - 0 | 1 |
B. Champion | 2 - 6 | 4 | Harlan | 8 - 2 | 2 |
Clark | 4 - 4 | 3 | O'Connor | 5-4-1 | 3 |
Health Careers | 6 - 2 | 2 | Sotomayor | 0 - 10 | |
Marshall | 0 - 8 | Taft | 4-5-1 | 4 | |
Warren | 2 - 8 |
WATERPOLO STANDINGS - GIRLS | ||
29-6A | 2022 | FINAL |
Holmes | 4 - 4 | 3 |
Jay | 1 - 7 | |
Legacy | 5 - 3 | 2 |
SA Southwest | 2 - 5 | 4 |
Stevens | 7 - 0 | 1 |
Girls Basketball Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 22 - 23 | Final | 29-6A | 22 - 23 | Final |
Brandeis | 12 - 4 | 3 | Brennan | 16 - 0 | 1 |
Churchill | 10 - 6 | 4 | Harlan | 14 - 2 | 2 |
Clark | 16 - 0 | 1 | Holmes | 4 - 12 | |
Johnson | 14 - 2 | 2 | Jay | 5 - 11 | |
LEE | 5 - 11 | O'Connor | 7 - 9 | ||
Madison | 1 - 15 | Sotomayor | 5 - 11 | ||
Marshall | 6 - 10 | Stevens | 11 - 5 | 3 | |
Reagan | 7 - 9 | Taft | 0 - 16 | ||
Roosevelt | 1 - 15 | Warren | 10 - 6 | 4 |
Soccer Girls Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 8 - 4 - 4 | Brennan | 13 - 3 - 0 | 2 | |
Churchill | 2- 13 - 1 | Harlan | 2 - 12 - 2 | ||
Clark | 9 - 5 - 2 | 4 | Holmes | 3 - 11 - 2 | |
Johnson | 14 - 1 - 1 | 1 | Jay | 5 - 10 - 1 | |
LEE | 10 - 6 - 0 | 3 | O'Connor | 12 - 3 - 1 | 3 |
Madison | 6 - 8 - 2 | Sotomayor | 7 - 8 - 1 | ||
Marshall | 4 - 11 - 1 | Stevens | 1 - 14 - 1 | ||
Reagan | 13 - 2 - 1 | 2 | Taft | 15 - 0 - 1 | 1 |
Roosevelt | 0 - 16 - 0 | Warren | 10 - 4 - 2 | 4 |
Softball Standings | |||||
---|---|---|---|---|---|
28-6A | 2023 | FINAL | 29-6A | 2023 | FINAL |
Brandeis | 4-12 | Brennan | 12-4 | 2 | |
Churchill | 5-11 | Harlan | 11-5 | 3 | |
Clark | 13-3 | 3 | Holmes | 8-8 | |
Johnson | 15-1 | 1 | Jay | 0-16 | |
LEE | 9-7 | 4 Tie | O'Connor | 14-2 | 1 |
Madison | 14-2 | 2 | Sotomayor | 4-12 | |
Marshall | 9-7 | 4 Tie | Stevens | 5-11 | |
Reagan | 3-13 | Taft | 9-7 | 4-Tie | |
Roosevelt | 0-16 | Warren | 9-7 | 4- Tie |
VARSITY GIRLS DISTRICT 29-6A FINAL TRACK STANDINGS
Place | School | Points | |||||||||||||||
1st | Harlan | 151 | |||||||||||||||
2nd | Brennan | 116 | |||||||||||||||
3rd | O’Connor | 100 | |||||||||||||||
4th | Taft | 61 | |||||||||||||||
5th | Warren | 56 | |||||||||||||||
6th | Stevens | 39 |
JV GIRLS DISTRICT 29-6A FINAL TRACK STANDINGS
Place | School | Points | |||||||||||||||
1st | Brennan | 155 | |||||||||||||||
2nd | Sotomayor | 140 | |||||||||||||||
3rd | Harlan | 83 | |||||||||||||||
4th | Taft | 73 | |||||||||||||||
5th | O’Connor | 72 | |||||||||||||||
6th | Warren | 49 |
Tennis Standings
2022 District 29-6A TEAM TENNIS STANDINGS | ||||
High School | Wins | Losses | Final | |
1 | Health Careers | 8 | 0 | 1 |
2 | Brennan | 7 | 1 | 2 |
3 | Harlan | 6 | 2 | 4 |
4 | Warren | 6 | 2 | 3 |
5 | O'Connor | 5 | 3 | |
6 | Stevens | 4 | 4 | |
7 | Taft | 3 | 6 | |
8 | Sotomayor | 1 | 7 | |
9 | Holmes | 1 | 7 | |
10 | John Jay | 0 | 9 |
2022 District 28-6A TEAM TENNIS STANDINGS | ||||
High School | Wins | Losses | Final | |
Reagan | 1 | |||
Johnson | 2 | |||
Clark | 3 | |||
LEE | 4 |
28-6A Boys Team Results
2nd - Brandeis
3rd - Clark
28-6A Girls Team Results
1st- Brandeis
28-6A Cross Country Varsity Boys Top 10
2nd - Hayden Scott, Brandeis
7th - Ethan Malesich, Brandeis (not pictured)
8th - David Sanchez, Clark
9th - Juan Parra, Clark
28-6A Girls Cross Country Top 10
1st - Mikaela Garza, Brandeis
2nd - Jadeyn Perez, Clark
4th - Jadelyn Malesich, Brandeis
7th - Ashlyn Shields, Brandeis
9th - Ada Mathias, Brandeis
29-6A Boys Team Results
1st - Holmes
2nd - Brennan
3rd - O'Connor
29-6A Girls Team Results
1st- Brennan
2nd - O'Connor
3rd - Taft
29-6A Cross Country Varsity Boys Top 10
1st - Vincent Garza, Holmes
2nd - Tony Favella, Taft
3rd - Zachary Miller, Brennan
4th - Steven Lopez, O'Connor
5th - Jacob Gamez - O'Connor
6th - Luke Adams, Holmes
7th - Jayden Crawford, Harlan
8th - Jovanni Rosas, Taft
9th - Joshua Gonzalez, Warren
10th - Emmanuel Oraekwe, Health Careers
29-6A Cross Country Varsity Girls Top 10
1st - Caila Lyons, Brennan
2nd - Sanai Robinson, Warren
3rd - Danel Hernandez, Brennan
4th - Brooklyn Crow, Taft
5th - Araceli Ford, O'Connor
6th - Daniella Gonzalez, Taft
7th - Alma Lazo-Cazares, O'Connor
8th - Samantha Weist, Brennan
9th - Rosalia Hernandez, Brennan
10th - Grace Stewart, Harlan
We would like to congratulate our team winners from the District Tournament held at Golf Club Of Texas:
1) O'Connor HS - District Champion & Regional Qualifier (Ethan Aleman, Riley Yount, Colin Schimcek, Gabriel Limon & Benjamin Gerber) coached by Bryan Heath
2) Brennan HS - District Runner-Up & Regional Qualifier (Christian Cisneros-Hernandez, Gianni Alamillo, Cole Bowles, David Sanchez & Garrett Marinik) coached by Chad Curtis
3) Taft HS - District Third place (Colby Denman, Charles Salinas, Joseph Clark & Caleb Buslon) coached by Daniel Meade
We also would like to congratulate our individual winners:
1) Colby Denman, Taft HS - District Champion - coached by Daniel Meade
2) Ethan Aleman, O'Connor HS - coached by Bryan Heath
3) Christian Cisneros-Hernandez, Brennan HS - coached by Chad Curtis
4) Riley Yount, O'Connor HS - coached by Bryan Heath
5) Gage Gurule, Health Careers HS - coached by Juan Herrera
Girls District 28-6A Advancing Team/Individuals:
1st Reagan HS
2nd Johnson HS
Advancing Medalist
1st Marlo Zamora – Reagan HS
2nd Addison Kerkau – Brandeis HS
Boys District 28-6A Advancing Team/Individuals:
1st Johnson HS
2nd Reagan HS
Advancing Medalist
1st Armond Walker – Churchill HS
2nd Judd Piedad – Madison HS
Congratulations to the following students who finished in the top ten in the state in their respective events at the state swim and dive meet:
- From Clark HS: Evan Croley, 100 freestyle - 3rd place & 100 backstroke - 3rd place and Brayden Mandacina, 100 breaststroke - 4th place
- From O’Connor: Sonia Vaishnani, 200 IM - 2nd place & 100 breaststroke - 9th place
- From Sotomayor: Catalina Devia, 1-m diving - 8th place
District Champions MS 2022-2023
Sport | Grade | B/G | School |
---|---|---|---|
Football | 8 | Boys | Folks |
Volleyball | 8 | Girls | Garcia |
Basketball | 8 | Boys | Folks |
Basketball | 8 | Girls | Briscoe |
Track | 8 | Boys | Folks |
Track | 8 | Girls | Garcia |
Soccer | 8 | Boys | Garcia |
Soccer | 8 | Girls | Garcia |
Tennis | 8 | Team | Garcia |
Golf | 8 | Boys | Garcia |
Golf | 8 | Girls | Garcia |
Sport | Grade | B/G | School |
---|---|---|---|
Football | 7 | Boys | Straus |
Volleyball | 7 | Girls | Garcia |
Basketball | 7 | Boys | Briscoe |
Basketball | 7 | Girls | Luna |
Track | 7 | Boys | Luna |
Track | 7 | Girls | Garcia |
Soccer | 7 | Boys | Straus |
Soccer | 7 | Girls | Jefferson |
MEET RESULTS:
MS Girls 3-6
MS GIRLS MEET 3-6 | LOCATION | |||
---|---|---|---|---|
GUS 7th | BRANDEIS 7th | GUS 8th | BRANDEIS 8th | |
1st | FOLKS | BRISCOE | STRAUS | GARCIA |
2nd | STRAUS | GARCIA | FOLKS | BRISCOE |
3rd | RUDDER | BERNAL | JORDAN | RAWLINSON |
Team Tennis Final Standings
1. Garcia
2. Stinson
3. Hobby
4. Rudder
5. Rawlinson
6. Jordan
7. Jefferson
8. Neff
Garcia MS Tennis 1st
Stinson Ms Tennis 2nd
Hobby Ms Tennis 3rd
Rudder MS Tennis 4th
Girls District Champions
7th Grade MS Jefferson Girls
8th Grade MS Garcia Girls
Boys District Champions
7th Grade MS Straus Boys
8th Grade MS Garcia Boys
Congratulations to Garcia 8th Grade MS Boys and Girls as the Team District Champions !
Sports Schedules by Campus
All schedules subject to change.